• Historia przedszkola

HISTORIA  MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 8

Miejskie Przedszkole nr 8 w Rudzie Śląskiej przy ulicy Antoniego Maya 5 zostało wybudowane w 1948 r.

Dyrektorzy :

Marta Matlik , Stefania Grzyb , Danuta Jenek , Renata Sadowska-Górczyńska

Uchwałą Rady Miasta Od 1 sierpnia 1993 r. do przedszkola przyłączono Miejskie Przedszkole nr 5 w Rudzie Śląskiej przy ulicy Jana III Sobieskiego 49

Budynek ten znajduje się w Kuźnicy – Kuźni Rudzkiej.

Po Plebiscycie w 1922 r. Kuźnica pozostała jako część przynależna Polsce. W miejscu gdzie obecnie jest Przedszkole znajdował się szpital niemiecki. Eksploatacja złóż węgla pod ziemią spowodowała w latach 30-tych ogromne szkody górnicze , które doprowadziły do zlikwidowania szpitala. Po szpitalu pozostały fundamenty oraz część murów ogrodzenia widoczne od strony kompleksu zieleni i stawów oraz budynek mieszkalny , który w tamtych czasach pełnił rolę portierni szpitala.

W okresie okupacji na miejscu tym został wybudowany drewniany budynek , który był ośrodkiem dla kształcenia młodych Niemców.

Po wojnie ośrodek został przejęty i zaadoptowany jako Przedszkole. 9 kwietnia 1945 r. dzieci rozpoczęły naukę w tamtym budynku o czym wspomina pierwsza kronika.

Pod koniec lat 50-tych rozpoczęto budowę przedszkola murowanego.

1 września 1965 r. nastąpiło otwarcie tego budynku. Przedszkole przechodziło reorganizację.

Funkcjonowało jako Przedszkole tygodniowe , później jako dzienne .Jednak samodzielnie istniało do 31 lipca 1993 r.

Dyrektorzy:

Krystyna Wloka , Urszula Matula , Renata Sadowska-Górczyńska

Od 1 września 1997 r. do Miejskiego Przedszkola nr 8  przyłączono Miejskie Przedszkole nr 1 przy ulicy Joachima Achtelika 1

Był to budynek byłej Ochronki założonej w 1881 r. przez Hrabiego Ballestrema prowadzonej przez siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.

Od 1 stycznia 1928 r. była prowadzona jako ochronka przy 8 – klasowej Szkole Podstawowej im. Wincentego Janasa.

Od 1 września 1933 r. budynek był prowadzony jako przedszkole  przy szkole podstawowej.

Później jako samodzielne przedszkole do 31 sierpnia 1997 r.

Jako filia Miejskiego Przedszkola nr 8 do 31 sierpnia 2002 r.

Po opuszczeniu budynku przy ulicy Achtelika 31 sierpnia 2002 r.  – personel oraz część dzieci przeszły do  budynku przy Sobieskiego 49 . Od 1 września 2002 r. w budynku tym rozpoczęło edukację  50 dzieci.

Dyrektorzy:

Mariola Kubica , Renata Sadowska-Górczyńska