• Ramowy rozkład dnia

• 6:00 - 8:20

Schodzenie się dzieci, zabawy indywidualne i według zainteresowań, praca indywidualna, prace porządkowe; tworzenie sytuacji doskonalących pamięć i zdolność kojarzenia, umiejętność skupiania uwagi na osobach i rzeczach; tworzenie okazji do wymiany informacji, uczenie dyskutowania i dochodzenia do kompromisu; wykorzystywanie codziennych sytuacji do podejmowania prób samooceny i oceny zachowań innych; organizowanie warunków do kształtowania prawidłowej postawy ciała

8:20 - 8:30

Zabawa ruchowa integrująca grupę lub ćwiczenia poranne; umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce, podejmowanych zadań, szacunku do pracy swojej i innych

8:30 - 9:00

Śniadanie, przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku; Wprowadzanie w kulturę bycia, wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wyrabianie nawyków higieniczno -kulturalnych związanych ze spożywaniem śniadania i zabiegami higienicznymi po posiłku.

9:00 - 10:30

Zajęcia organizowane z całą grupą lub w zespołach przewidziane planem wychowawczo - dydaktycznym, w sezonie letnim również w ogrodzie, czas trwania zajęć jest uzależniony od możliwości psychofizycznych i zainteresowania dzieci; Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy, myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych. Rozwijanie pozytywnego obrazu dziecka (indywidualizacja wychowania i nauczania).Tworzenie okazji do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania lub stwarzanie warunków do podejmowania przez dzieci zabaw badawczych konstrukcyjno - technicznych. Wspieranie działań twórczych podczas kontaktu dzieci ze sztuką, muzyką i literaturą, rozwijanie twórczej aktywności i wrażliwości dzieci. Tworzenie warunków do zorganizowanej aktywności ruchowej; zajęcia przygotowujące do posługiwanie się językiem obcym nowożytnym, zajęcia z religii ( na życzenie rodziców)

10:30 - 11:40

Zabawy dowolne i organizowane przez nauczycielki w małych grupach rozmowy indywidualne, praca indywidualna, prace porządkowe,  zabawy na sprzęcie terenowym, obserwacje przyrodnicze, spacery, wycieczki, zabawy ruchowe organizowane z całą grupą; dobór zajęć uzależniony jest od pogody i pory roku; uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka w budynku, w ogrodzie i poza teren przedszkola. Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej. Tworzenie warunków do spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej.

11:40 - 12:00

Czynności samoobsługowe, porządkowe, zabiegi higieniczne w łazience, przygotowanie do obiadu; wspieranie samodzielnych działań dziecka, kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań pro-zdrowotnych związanych ze spożywaniem obiadu.

12:00-12:30

Obiad, samodzielne spożywanie posiłku, prawidłowe posługiwanie się sztućcami; wprowadzanie w kulturę bycia, wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wyrabianie nawyków higieniczno - kulturalnych związanych ze spożywaniem obiadu i zabiegami higienicznymi po obiedzie

12:30 - 13:30

Zabawy o nieznacznej aktywności umożliwiające odpoczynek po posiłku; Kształtowanie zachowań prozdrowotnych -zapewnienie dzieciom różnych form relaksu w sali i w ogrodzie (w różnych grupach wiekowych organizowanie zajęć dodatkowych zgodnie z możliwościami psychofizycznymi dzieci). Umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu. Tworzenie warunków do zorganizowanej aktywności ruchowej - zabawy ruchowe. Powtarzanie wprowadzonego materiału, zabawy integrujące grupę, prace porządkowe, zabawy na sprzęcie terenowym, obserwacje przyrodnicze, zabawy ruchowe organizowane z całą grupą, dobór zajęć uzależniony jest od pogody i pory roku; Organizowanie warunków do twórczej aktywności poprzez udział w zajęciach dodatkowych

13:30 – 13:50

Podwieczorek; przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku; wprowadzanie w kulturę bycia, wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wyrabianie nawyków higieniczno -kulturalnych związanych ze spożywaniem podwieczorku i zabiegami higienicznymi po posiłku.

13:50 – 16:30 Zabawy dowolne, rozmowy indywidualne, praca indywidualna prowadzona  w małych zespołach, obserwacje przyrodnicze, rozchodzenie się dzieci – w zależności od pory roku i pogody w sali lub w ogrodzie. Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej aktywności dzieci podczas wymiany informacji, dostarczania przykładów i doświadczania rozwiązywania sytuacji konfliktowych na zasadzie kompromisu i akceptacji potrzeb innych, tworzenie sytuacji edukacyjnych rozwijających indywidualne cechy zdolności i zainteresowania.